Toptan Soya Kıyması

Soya Kıyması

Soya Orta Asya ve Doğu Asya’da yetişen, önemli bir bitkidir. Özellikle Asya mutfağı için, çok önemli bir yere sahiptir. Çin’de bir kültür bitkisi hâline gelmesi çok eski zamanlara dayanır. MÔ 11. yy’ da olduğu düşünülür. Çin’de çok ünlü olan bu bitkinin zamanla popülerliği artmıştır ve başka ülkelere de hızla yayılmaya başlamıştır. Öncelikle Japonya başta olmak üzere, Nepal, Kore, Hindistan ve Doğu Asya’da büyük bir ün kazanmıştır. Avrupa’ya ise daha sonraki zamanlarda ulaşmıştır. 1500’ lü yıllarda Avrupa’da da tüketilmeye başlamıştır.

Tüccarların Asya’yı ziyaret etmesi ile Soya lifi ve ya soya fasulyesi gibi şeyler, Avrupa’da da bilinmeye başlamıştır. Soya bitkisinin şifalı olduğu da düşünülür. Özellikle Çin’de soyanın baş ağrısı, akciğer hastalıkları, uykusuzluk, yüksek ateş ve psikolojik hastalıklara iyi geldiği düşünülür. Ayrıca soya proteininin şişkinlik ve mide, bağırsak hastalıklarına da iyi geldiği düşünülür.

Soya Nedir?

Soya baklagiller ailesine ait bir üründür. Kullanım alanı oldukça geniştir. Soya fasulyesi, soya kıyması, soya yağı gibi ürünler en çok kullanılan ürünler arasında yer alır. Soya kıymasına soya proteini ismi de verilir. Tamamen protein açısından zengindir ve oldukça da faydalıdır. Ete oranla daha az kolestrol yapar ve bu yüzden sağlıklı vegan bir üründür.

Soya kıymasının ne oranı da oldukça düşüktür. Bundan dolayı raf ömrünün uzun olduğu söylenebilir. Soya kıymasının eklendiği her yemek protein açısından çok zengin olur ve yemeklerin miktarında da bir artışa sebep olur. Vejetaryenler tarafından çok sık tüketilir. Kaş oranını arttırmak isteyenler için, oldukça ideal bir besindir.

Protein çok yüksek olduğu için, vejetaryenler sık sık tüketir. Et tüketmedikleri için, protein ihtiyacını bu şekilde karşılarlar. Yağ oranı düşük olduğu için, rejim yapanlar güvenle tüketebilir. Kullanımı da oldukça önemlidir. Kullanmadan önce, ıslatılması iyi olacaktır.

Soya Kıyması Nasıl Yapılır?

Soya kıyması yapımı birçok kişi tarafından merak edilir. Soya fasulyesinin yağı alınır ve geriye kalan kısım sadece protein içerir. Soya bitkisinden soya kıyması el de etmek için öncelikle, çekirdeğinin kurutulması gerekir. Yağı alınır ve daha sonra öğütülür. Öğütülmüş olan kısım, birçok aşamadan geçer. Yapılan işlemler bütün yapı sıkışıp, et dokusunu alana kadar devam eder. Ardından kıyma elde edilir ve dilimlenmiş bir şekilde hazırlanır. Soya bitkisinden et dokusu el de edilmesi durumuna, soya kıyması ismi verilir. Birçok kişi nasıl faydalarının olduğunu ya da ne gibi zararlı olduğunu merak eder.

Soya Kıyması Nasıl Tüketilir?

Siya kıymasının nasıl tüketildiği de merak edilen konular arasında yer alır. Soya kıymasının tüketimi kuşbaşı olarak ya da granül olarak yapılabilir. Ya et renginde olur ya da kendi renginde olacaktır. Kırmızı etin girdiği her yemekte kullanımı uygundur. Bu kıymanın absorbe edici bir tarafı da vardır. Hiç bir yemeğin tadını ve kıvamını bozmaz. Ayrıca besin değerini de yükseltir. Özellikle piyasa da satılan toz halindeki soya kıyması, ılık su ile karıştırılarak kullanılır. Kıymanın yerine geçecek her yemek için uygundur. Satılış şekline göre soya kıyması fiyat seçenekleri de değişiklik gösterir.

Soya Kıyması Faydaları

Siya kıyması faydaları ve zararları bulunur. Aslında faydalarının zararlarına göre daha az olduğu söylenebilir. Çoğu üründe bulunan bir maddedir. Ünlü mamuller, mantı ve ya şarküteri ürünlerine koyulur. Raf ömrünü arttırması, önemli bir özelliktir. Yağ oranını düşürerek, proteini artıran bir maddedir. Zengin bir besin değerine sahiptir.

Soya bitkisi zaten çok önemlidir. İçeriği çok faydalıdır. B vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca demir, manganez, çinko ve protein vitaminleri bulunur. Özellikle bu içeriği sağlık açısından oldukça faydalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, siya kıymasının geçtiği aşamalardır. Bu yüzden toksik etkiye sebep olabilir. Bundan dolayı fazla tüketimi sakıncalı olabilir.

Soya Kıyması Fiyatları

Birçok kişi soya kıymasının fiyatlarını merak eder. Vegan beslenen çok fazla kişi vardır . Vegan beslenenler için, soya kıyması çok önemlidir. Protein ihtiyacını karşılar. Piyasa da pek çok formda bulunur. İstenilen şekilde tercih edilebilir. Toptan olarak da satışı mevcuttur. Toptan soya kıyma fiyatları daha ekonomik olacaktır. Toplu satım yapan yerler vardır.

Devamını Oku

Vegan Bolonez

Makarnanın mutluluk sebebi olduğu kesinlikle bir gerçek. Üstelik soya kıymasıyla çok daha besleyici ve lezzetli bir hale getirmeniz mümkün. Vegan Bolonez tarifimizi herkes mutlaka denemeli!

Devamını Oku

Vejetaryen Köfte

Vejetaryenlerin ağız tadına layık, mükemmel bir köfte tarifimiz var. Üstelik içerisindeki yumurtayı çıkarırsanız vegan bir tarif oluyor. Yumurta yerine un ekleme aşamasında köfte kıvamı alması için biraz daha dikkatli olmanızda fayda var.

Devamını Oku